TIG

Suvirinimas nelydžiu elektrodu apsauginėse dujose (TIG) – suvirinimas volframo elektrodu inertinėse dujose, dažniausiai argono.
TIG procesas suformuoja lanką tarp volframinio elektrodo ir suvirinamo gaminio. TIG proceso metu lankas tarp nelydaus volframinio elektrodo ir suvirinamos detalės lydo suvirinamą detalę, kur susidaro suvirinimo vonelė. Lankas ir elektrodas yra apsaugomi inertinių dujų (argono) pagalba, kurios išeina iš suvirinimo degiklio. Pageidautina, kad dujų išeiga būtų nuo 8 iki 15 litrų per minutę. Jei reikia, naudojama pridėtinė viela. Pridėtinė viela paduodama į suvirinimo vonelę iš šalies. Pridėtinės vielos skersmuo ir suvirinimo srovės dydis parenkami pagal volframinio elektrodo skersmenį, suvirinimo padėtį, bei gaminio storį.

Suvirinimo proceso esmė yra panaši kaip suvirinant glaistytu elektrodu, tik skirtumas tas, kad pats elektrodas šiame procese nesilydo. Jis yra pagamintas iš volframo. Kad susidarytų siūlės metalas, į lanką įkišamas pridėtinis strypas

Dar vienas ypatumas tas, kad virinama apsauginių dujų aplinkoje. Į suvirinimo lanką, apsauginės dujos tiekiamos pro tūtelę , kurios viduje yra volframinis elektrodas. Lankas išlydo pridėtinę vielą ir pagrindinio metalo briaunas sudarydamas suvirinimo vonią, kadangi aplink lanką ir suvirinimo vonią yra apsauginės dujos, tai išlydyto metalo yra geros mechaninės savybės. Todėl apsauginėse dujose suvirinama daugelis svarbių konstrukcijų detalių.

Volframiniai elektrodai

Nelydusis elektrodas gaminamas iš volframo. Volframas yra sunkiai lydus metalas. Jis lydosi 3050-3600 o C temperatūroje.

Volframinio elektrodo dydis (diametras) parenkamas priklausomai nuo naudojamos suvirinimo srovės dydžio/galingumo. Volframinis elektrodas greičiau lydysis, jei konkrečiai srovei išrinktas per mažo diametro elektrodas. Jei išrinktas per didelio diametro elektrodas, jis įtakos prastą lanko uždegimą. Paprastai 1,6 mm elektrodas tinka pastoviai srovei iki 150 A, o 2,4 mm diametro elektrodas – iki 250A.
Užgalaskite elektrodą taip, kad užgalasto galo diametras būtu 1,5 karto mažesnis nei elektrodo diametras. Jei suvirinimo metu elektrodas lietėsi prie gaminio, užgalaskite jį pakartotinai.

Kokios yra volframinių elektrodų rūšys?

Naudojami suvirinimui TIG būdu (volframo elektrodu inertinėse dujose)

Pilki (W Ce 20) – tai universalūs elektrodai, sudėtyje turintys nuo 1.80 iki 2,20 % cerio oksido. Pasižymi geru lanko uždegimu. Geriausiai dirba pastovios DC, žemos ir vidutinės srovės diapazone. Nors geriausiai tinka su DC aparatais, tačiau tinka ir su AC (kintamos srovės). Geriausiai tinka virinti anglinį, nerūdijantį plieną. Tinka nikelio, titano, vario ir magnio lydinių suvirinimui, tinka ir aliuminio suvirinimui. Jie yra kietesni nei žali volframiniai elektrodai, bet minkštesni nei violetiniai ar auksiniai. Dėl gero lanko uždegimo šie elektrodai išpopuliarėjo suvirinant vamzdžius ir plonus lakštus.

Raudoni (W T 20) – labiau tinka nerūdijančiam plienui, tačiau tinka ir angliniam plienui, nikeliaui ir titanui virinti, galima virinti ir aliuminį (tiek DC, tiek AC suvirinimui). Pasižymi geru lanko uždegimu, lanko stabilumu, suvirinimo metu mažiau užsiteršia suvirinimo siūlės. Galima virinti aukštose įtampose, todėl pasižymi dideliu našumu. Lydosi pakankamai žemose temperatūrose. Minusas tas, kad savo sudėtyje turi nuo 1,70 iki 2,20% torio, kuris yra radioaktyvus, todėl dalis suvirintojų juos keičia pilkais arba violetiniais volframiniais elektrodais. Visgi jie vis dar išlieka populiarūs dėl santykinia žemos kainos ir lengvo uždegimo.

Auksiniai (W La 15) – sudėtyje turi nuo 1,30 iki 1,70% lantano oksido. Geras uždegimas kontaktiniu būdu žemose įtampose. Didelis našumas, stabiliai ir lėtai dega. Tinka angliniam, nerūdijančiam plienui, nikelio, titano lydiniams, aliuminiui, vario ir magnio lydiniams (praktiškai universalūs). TInka virinti atasakingas konstrukcijas, pavyzdžiui aviacijoje, kur negalima virinti raudonais volframiniais elektrodais, kurie yra radioaktyvūs. Labiau toleruoja kintamą srovę (DC) nei raudoni ar pilki elektrodai, tai yra lengviau suvirinti aliuminį.

Žali (WP) – gryni volframo elektrodai (99.50%), skirti aliuminio suvirinimui. Tinka tik AC (kintamos srovės) suvirinimo aparatams, netinka DC (pastovios srovės) suvirinimo aparatams. Virinant prie AC kintamos srovės, pasižymi geru lanko stabilumu. Yra pakankamai minšti, todėl graitai suvartojami. Gryno volframo TIG elektrodų srovės reguliavimo ribos yra mažesnės negu pilkų (su ceriu), raudonų (su toriu) ir auksinių (su lantanu) volframinių elektrodų.

Balti (W Zr) – sudėtyje turi nuo 15 iki 40% cirkonio. Stabilus lankas, cirkonio priemaišos sumažina tikimybę užteršti suvirinimo siūlę volframu. Daugiausiai naudojama AC suvirinime, suvartojami lėčiau nei žali elektrodai, didesnis įtampų diapazonas nei raudonų elektrodų. Netinka DC suvirinimui, todėl retai naudojamas.

Violetiniai (E3) – naujo tipo violetiniaim elektrodai, kuriais siekiama pakeisti raudonus elektrodus dėl jų radioaktyvumo. Sudėtyje yra retųjų žemės oksidų mišinys. Universalus elektrodas, tinka tiek virinant AC (kintama), tiek DC (pastovia) srove. Tinka angliniam plienui, aliuminiui, titano, nikelio, vario, magnio lydiniams. Rekomenduojamas automatizuotiems darbams. Pasižymi žema temperatūra, galima naudoti aukštesnę srovę ir pasiekti ilgesnį tarnavimo laiką nei su raudonais elektrodais. Prieš naudojant, būtina taisyklingai užgąsti elektrodą 60 laipsnių kampu. Netaisyklingai užgalandus, elektrodas sunkiau dega

Apsauginės dujos

Išsilydęs metalas patikimai apsaugomas nuo aplinkos oro deguonies poveikio. Inertinės apsauginės dujos gali būti argonas, helis, azotas ar jų mišiniai. Suvirinant TIG būdu apsauginės dujos (paprastai argonas) naudojamos apsaugoti suvirinimo vonelę ir auštančią siūlę nuo priemaišų iš atmosferos. Paprastai dujų padavimo srautas yra 8-15 litrų per minutę, bet gali skirtis priklausomai nuo suvirinimo srovės dydžio ir naudojamos degiklio tūtos.