Srovės nuotėkio relė

Srovės nuotėkio relė

Elektros instaliaciją apsaugo automatiniai jungikliai. Automatinių jungiklių  pagrindinė paskirtis – apsaugoti elektros instaliaciją nuo trumpųjų jungimų ir perkrovų, o štai srovės nuotėkio relė skirta apsaugoti žmogų nuo galimo srovės poveikio.

Srovės nuotėkio relės paskirtis yra apsaugoti vartotoją nuo elektros smūgio įvykus srovės nuotėkiui į įrenginio korpusą. Tai nėra trumpas jungimas, kaip daugelis galvoja: nuotėkis į korpusą gali atsirasti dėl įrenginio gedimo. Pavyzdžiui, skalbiamosios mašinos kaitinimo elementai nuolat esantys vandenyje, nuo kalkių, skalbimo miltelių, agresyvios aplinkos ir laiko pradeda skilinėti. Įskilus kaitinimo elementui, srovė patenka į vandenį ir į skalbimo mašinos korpusą. Kadangi tai nėra trumpas jungimas, paprastas automatinis jungiklis nesuveiks, o prisilietus prie tokios skalbiamosios mašinos, žmogus gali gauti elektros smūgį. Apsisaugojimui nuo tokių traumų yra naudojamos šios relės. Srovės nuotėkio relė atjungia įrenginį, jeigu yra nuotėkis į korpusą.

Srovės nuotėkio relė

Srovės nuotėkio relė RCD (skirtuminė srovės relė, nuotėkio rele) dar vadinama skirtuminių srovių apsauga, kuri naudojama kaip papildoma apsauga nuo prisilietimo įtampos prie įrenginio korpuso (10mA, 30mA) ir kaip papildoma gaisrinė apsauga (100mA, 300mA). Skirtuminių srovių apsauga vertina visų fazinių laidininkų ir nulinio laidininko srovių dydžius, kurių suma standartiniu atveju yra lygi arba artima nuliui. Kuomet dėl tam tikrų priežasčių atsiranda srovių skirtumas (srovės nutekėjimas į „žemę“), tuomet tai yra vertinama kaip gedimas ir nuotėkio relė (per vidutiniškai 7 ms) atsijungia. Paprastai kalbant, stebi, kad kiek srovės „įtekėjo“ į laidų instaliaciją, tiek ir „ištekėtų“. Jei kažkas ne taip ir „išteka“ mažiau srovės, vadinasi, kažkur yra nutekėjimas. Jei tas skirtumas didesnis nei nustatyta riba, relė atjungia grandinę. Vienfazė nuotėkio relė naudojama vienfaziame tinkle, trifazė – trifaziame tinkle.

Srovės nuotėkio relė  yra skirta žmogaus apsaugai nuo elektros srovės. Ši relė naudojama daug kur: gyvenamuosiuose namuose, visuomeniniuose pastatuose, pramonės įmonių elektros įrenginiuose. Gyvenamuose namuose srovės nuotėkio relės ypač reikalingos tose patalpose, kur vyrauja drėgmė, pvz., vonios kambaryje (skalbiamosios mašinos, džiovyklės), virtuvėse (indaplovės, elektrinės viryklės, kaitvietės, dujinės viryklės su elektrine orkaite ir pan.), jos naudojamos kištukiniams lizdams vaikų kambaryje ir kituose namų kambariuose, lauke, garaže.

Srovės nuotėkio relės paprastai montuojamos skydinėje (apšvietimo skydeliuose), bet gali būti įmontuotos į korpusą, kuris jungiamas į elektros lizdą (turi būti trilaidė maitinimo sistema!).

Jeigu naudojama tik srovės nuotėkio relė, aukšto skydinėje (skirstomajame skydelyje) prieš ją jungiamas automatinis jungiklis, kuris apsaugos nuo trumpųjų jungimų ir perkrovų.

Galima naudoti srovės nuotėkio relę su automatiniu jungikliu, kuriame yra srovės nuotėkio relė, trumpojo jungimo ir perkrovų apsaugos.

Patiems namuose galima pasidaryti daug ką – pakeisti grindis, nusidažyti sienas, užklijuoti tapetus, pasikabinti lentynas, prijungti buitinę techniką ir t.t., bet elektros instaliaciją verčiau patikėti specialistams. Todėl srovės nuotėkio reles turėtų montuoti atestuotas šios srities specialistas – elektrikas, žinantis visus elektrosaugos reikalavimus, užtikrinantis saugumą bei įrenginio patikimumą.

Srovės nuotėkio relė

Skirtuminė svorės relė, kitaip dar vadinama nuotėkio rele, yra skirta žmogaus apsaugai nuo elektros srovės. Skirtuminė srovės relė (nuotekio relė) naudojama daug kur: gyvenamuosiuose namuose, visuomeniniuose pastatuose, pramonės įmonių elektros įrenginiuose. Gyvenamuose namuose skirtuminė srovės relė naudojama kištukiniams lizdams vaikų kambaryje, virtuvėje, lauke, garaže, vonios kambaryje, elektros šildytuvams, siurbliams. Pramonės įmonių instaliacijoje skirtuminė (nuotėkio) relė dažniausiai naudojama kištukiniams lizdams, į kuriuos jungiami elektriniai įrankiai bei mechanizmai.
Nuotėkio relės, arba skirtuminės relės, apsaugo žmogų nuo pavojingo elektros srovės smūgio. Skirtuminės relės ypač reikalingos tose patalpose, kur vyrauja drėgmė, pavyzdžiui, vonios kambaryje. Tačiau jos taip pat sėkmingai pritaikomos ir kituose namų kambariuose. Ši skirtuminė srovės relė yra universali ir tinkama montuoti visuose pastatuose, kuriuose elektros instaliacija nėra patikimai apsaugota

Komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *